Хімічна сировина та матеріали

Добрива, мікроелементи і засоби захисту рослин

удобрения и микроэлементы

Прийшов час, коли передові технології в сільському господарстві вже наступають на п’яти всім, хто не використовує повною мірою їх можливості. Адже абсолютно нормально, що мрія кожного фермера отримати зі своєї земельної ділянки максимально великий урожай відмінної якості, а потім і високий прибуток. І питання: “Як підвищити родючість ґрунту?” повторюється з року в рік.

Однак це можливо здійснити тільки при комплексному підході до даного питання.

Регулярне і правильне зрошення, дренаж, перекопування грунту і її розпушування, а також боротьба з шкідниками та бур’янами – далеко не повний список методів підвищення природної плодючості грунту. Адже внесення добрива в тверду, зневоднену і зарослу бур’янами землю – просто безглуздий захід. Також слід врахувати і той факт, що самі рослини здатні виснажувати грунт. Недолік поживних мікро і макроелементів безпосередньо позначається на розвитку і зростанні саджанців і на рівні їх врожайності. Тому перш за все слід забезпечити рослинам достатній доступ до таких життєво важливих факторів як світло, повітря, температурний режим і вода, а потім вносити в грунт необхідну підгодівлю у вигляді добрив і мікроелементів, так як не всі поживні речовини рослини можуть добути самостійно з грунтів.

Для повноцінного розвитку і росту рослини повинні отримувати як добрива органічного походження так і мінерального, а також мікроелементи, такі як магній (Mn), марганець (Mg), бор (B), залізо (Fe), молібден (Mo), калій (K ), кальцій (Ca), сірку (S), фосфор (P), мідь (Cu), кобальт (Co) і цинк (Zn) в певних пропорціях.

Своєчасне внесення добрив і мікроелементів не тільки піднімуть рівень врожайності на 50-60%, але і поліпшать загальний стан і склад грунту.

При плануванні висадки культур ми рекомендуємо зробити аналіз грунту, а також скласти план внесення добрив і мікроелементів із зазначенням їх дозування і періодичності на кілька років. Така підготовка допоможе Вам сформувати загальну агротехнічну стратегію і дасть можливість контролю і регулювання внесення добрив і мікроелементів в грунт. Адже деякі з них здатні працювати в перебігу 2-х-3-х років в залежності від типу грунту. І немає необхідності додавання подібних добрив щорічно, щоб не перенаситити грунт і уникнути зайвих матеріальних витрат.
Найвідоміше і популярне органічне добриво – навоз, він діє на грунті до 3-х років і містить в своєму складі такі елементи як калій, фосфор, азот і кальцій. Однак далеко не всі рослини переносять таке добриво, до них відносяться більшість коренеплодів. Дані рослини можна висаджувати в перший рік після застосування цього органічного добрива.

Недоліки органічних добрив:

– неможливість використання на глинистих ґрунтах через вміст солей натрію в їх складі.
– дорожнеча в порівнянні з мінеральними добривами
– необхідність внесення у великій кількості через малого вмісту мікроелементів в їх структурі.
– повільна засвоюваність усіма видами грунтів.

Мінеральні добрива діляться на кілька видів, залежно від основного елемента входить до їх складу. Основні з них: азотні, нітратні, аміачні, фосфорні та калійні добрива, а також їх комплекси.

ВАЖЛИВО!

Якщо в ґрунті не вистачає органічних речовин, то необхідно заповнити спочатку цей недолік, а потім додавати мінеральні добрива часто, але в невеликих кількостях. Це пов’язано з тим, що органічні добрива засвоюються рослинами повільно, а мінеральні – легко засвоюються і швидко дають ефект.

Дотримання точності дозування внесення добрива є обов’язковим!

Таблиця 1. Основні види мінеральних добрив, спосіб внесення, дозування.

Вид мінерального добрива Головні мінеральні добрива Період та спосіб внесення добрива

 Дозування внесення.

Особливості

Азотні добрива (аміачні та амідні)

Аміачна вода, аміачна селітра, амоній сернокислый, сечовина (карбамід) При перекопуванні краще ранньою весною (стимулюють активне зростання), для позакореневого підживлення (обприскування)

На 1 м. кв. от 10 до 40 гр (як головне добриво)

Для оприскування 30 гр. карбаміда розчинити в 10 л. води (на 100 м. кв.)

Нитратні (селітри)(подвид азотних добрив) Калій азотнокислий (селітра калієва), кальций азотнокислий, натрій азотнокислий Підживлення в літній період, рекомендовані в посушливий період. На 1 м. кв. 15-25 гр. добрива. Сприяють подкислюванню грунту.
Фосфорні добрива Ортофосфорна кислота, ОЕДФ, суперфосфати, подвійний суперфосфат Під всі плодово-овочеві культури восени під перекопування і ранньою весною безпосередньо в ямки для посадки.

Суперфосфат на 1 м. кв. от 40 до 60 гр.

Подвійний суперфосфат додають у 2 рази менше.

Калійні добрива Калій сірчанокислий(сульфат калію), калій вуглекислий (поташ) Під всі культури сімейства хрестоцвітних, бобові, картоплю. На торф’яних і піщаних грунтах-навесні, на глинистих, для кращого засвоєння-восени. На 1м. кв 20-25 гр добрива
Магнієві добрива Магній сірчанокислий (сульфат магнію), магнезит Для тепличних рослин (капуста, огірки, помідори та ін.) Вносити при перекопуванні весною або восени. Підвищують родючість торф’яних і піщаних ґрунтів. На 1 м. кв. 10-25 гр. добрива (як головне добриво). Для оприскування і прикореневого підживлення- 30 гр сульфата магнію розчиніть в 10 л води (на 100 м. кв)
Комплексні добрива Нітроамофос, амофос, метафосфат калію, метафосфат амонію, диамофос Вносять в літній і весняний період. Якщо до складу входить азот, то краще використовувати навесні, якщо ні-восени. На 1 м. кв. 20-30 гр. амофосу и діамофосу. На  1 м. кв 70-80 гр. нітроамофосу

ВАЖЛИВО! Дозування вказані в усереднених варіанті. Більш точне дозування і метод внесення розраховується залежно від типу і аналізу грунту, висаджених на ній культур і інших агротехнічних особливостей./span>

Додаткове внесення мікроелементів допоможе швидко заповнити дефіцит необхідних речовин, а також надасть сприятливий вплив на всі біохімічні процеси розвитку рослини в тому числі на зміцнення імунітету до хвороб і шкідників і на плодоутворення.

Основні мікроелементи – бор, марганець, залізо і мідь, також сюди можна віднести цинк і молібден.

Таблиця 2. Основні мікроелементи, сполуки, де вони містяться і їх функція.

Назва
мікроелементу
З`єднання, де міститься мікроелемент Функція мікроелементу для рослин,
період внесення
Бор Борна кислота,
натрій тетраборнокислий (бура)
Бере участь у вуглецевому обміні, потрібно на кожному періоді розвитку рослини.
Вноситься навесні при перекопуванні і при позакореневому підживлення, також використовується для обробки насіння перед посадкою.
Залізо Залізо сірчанокисле
(сульфат заліза, залізний купорос), хелати заліза
Бере участь в стимуляції фотосинтезу, в окислювальному і енергетичному обміні.
Використовується у вигляді позакореневого підживлення.
Марганець Марганець сірчанокислий
(сульфат марганцю)
Є провідником основних елементів живлення: калію, азоту, фосфору. Затримує вологу в листках і стеблах, що сприяє кращому росту і розвитку рослини.
Вносять при осінньому перекопуванні і у вигляді обприскування (позакореневого підживлення) для плодових дерев.
Мідь Мідний купорос
(мідь сірчанокисла)
Відіграє важливу роль в окислювальних обмінах рослини. При недоліку міді рослина може піддаватися такому захворюванню як хлороз (жовте або світло-зелене листя з подальшим відмиранням).
Додають при осінньому і весняному перекопуванні, а також для позакореневій обробці перед цвітінням, ретельно обробляючи бутони.
Цинк Цинк сірчанокислий (сульфат цинка) Є провідником фосфору по листю і стебла рослини. Цинк підвищує імунітет рослини до температурних перепадів. При нестачі фосфору відбувається мляве поділ клітин і як наслідок деформування листя.
Молібден Натрій молібденовокислий (молибдат натрію), амоній молибдат Покращує азотний обмін і покращує засвоюваність калію і фосфору. При нестачі молібдену рослина накопичує велику кількість нітратів в листі. Вносять при осінньому і весняному перекопуванні, а також для позакореневій обробці плодових дерев і чагарників.

Як домогтися, щоб праця на своїй землі приносила не тільки радість спілкування з природою, а й максимальну віддачу і задоволення від отриманого багатого врожаю?

Підіб’ємо підсумок, що для підвищення родючості грунтів і врожайності культур необхідно проводити комплексні заходи щодо догляду за станом грунту (перекопування, розпушування, полив, організація дренажної системи та інші) а також своєчасне внесення необхідних добрив, які поліпшать стан грунту і дадуть необхідні елементи для правильного зростання і розвитку рослин. Добрива необхідно вносити згідно складеного плану внесення добрив і аналізу грунту. У міру необхідності вносяться як органічні так і мінеральні добрива, а також мікроелементи в точному дозуванні.