Хімічна сировина та матеріали

Поверхнево-активні речовини: що це і які ПАР бувають

Фото ПАВ

З кожним роком виробництво ПАР нарощує свої оберти. До 2020 року світовий обсяг ринку ПАР збільшився, в порівнянні з 2016 на 5 мільярдів доларів, і становив майже 36 мільярдів. Все більше промислових підприємств застосовують поверхнево-активні речовини в своєму виробництві в якості сировини.

До найбільших споживачів ПАР відносять:

  1. Хімічну промисловість (в т.ч виробництво побутової хімії)
  2. Нафтовидобувну промисловість
  3. Текстильну промисловість
  4. Сільське господарство
  5. Виробництво будівельної хімії і матеріалів
  6. Косметичне виробництво та ін.

Що таке поверхнево-активна речовина ПАР

ПАР – це речовини з несіметрічною структурою молекули. А саме, їх молекули мають одну частину, яка добре взаємодіє з водою (гідрофільна) і другу частину – гидрофобну, яка боїться води. Відповідно, якщо ця асиметрична молекула ПАР потрапляє у водне середовище з краплями олії, то одна її частина залишається в воді, а друга прагне вийти з неї в олію або в повітря.

Таким чином молекула залишається на кордоні контакту масла і води, проявляється емульгуюча функція ПАР. А саме, здатність змішувати незмішувані середовища, наприклад водне і масляне.

Які бувають поверхнево-активні речовини

Існує кілька типів поверхнево-активних речовин:

  1. Неіоногенні
  2. Аніонні
  3. Катіонні          │ Іоногенні ПАР
  4. Амфотерні

Малюнок 1.

На малюнку 1 представлена ​​структура молекули кожного типу поверхнево-активних речовин. Трохи докладніше опишемо кожен з них.

Неіоногенні ПАР

Неіоногенні поверхнево-активні речовини – це ПАР молекула яких не утворює ніяких іонів у водному розчині. Основні представники неіоногенних ПАР:

  • поліспирти
  • поліетиленгліколі
  • кислоти RCOOH з високим рівнем дисоціації
  • міни
  • алкілглікозіди
  • етоксісілати, пропоксілати і бутоксілати
  • неонол
  • синтанол.

Іоногенні ПАР: аніоноактівние, катіоноактивні і амфотерні

1. Аніоноактивними називаються ПАР, які в процесі іонізації в водному розчині утворюють негативно заряджені органічні іони. Цим обумовлені властивості поверхнево-активної речовини.
До аніонних ПАР відносяться: солі карбонових і сульфонових кислот, солі тіосульфатів і персульфатів, солі сульфоефирів і сульфамінових кислот.

2. Катіоноактивні – ці ПАР в процесі іонізації в водних розчинах утворюють позитивно заряджені органічні іони, які і обумовлюють їх властивості.
Яскраві представники катіонних ПАР: солі амінів, четвертинні оксиди амінів, амонієві основи і їх солі, солі фосфонієвих основ і вони самі тощо.

3. Амфотерні ПАР – речовини, які в процесі іонізації в водному розчині можуть утворювати як негативно так і позитивно заряджені органічні іони, в залежності від умов середовища (рН, додаткових добавок тощо)
До групи амфотерних ПАР відносяться: карбоксібетаіни, сульфобетаіни, фосфобетаіни, амінокарбонові кислоти, солі амінокарбонових кислот.

Основною сировиною для виробництва ПАР є вищі жирні спирти.

Переходьте за посиланням і дивіться повний каталог поверхнево-активних речовин ПАР